نقد و بررسی Metro Exodus

در اینجا به نقد و بررسی Metro Exodus پرداخته ایم. شما می توانید با مطالعه این مطلب نقاط قوت و ضعف آن را سنجیده و در رابطه با خرید و بازی کردن آن تصمیم گیری کنید.

 

 

مقدمه

بازی Metro Exodus با وجود اینکه یک بازی در سبک شوتر اول شخص ( FPS ) می باشد، ولی شاید نتواند بازی ای باشد که جزو دسته بازی های محبوب طرفداران سبک شوتر قرار گیرد. در حالی که در زمانی به سر می بریم که بتل رویال ها و سایر بازی های شوتر آنلاین توجه زیادی را به خود جمع کرده و هر روزه به تعداد علاقمندان بازی هایی مثل PUBG، Black Ops 4، Fortnite و بازی های دیگری از این دست اضافه می شود، می توان گفت که بازی های شوتر آفلاین دیگر طرفداران زیادی ندارند و علاقمندان این سبک بازی بیشتر به سمت بازی های آنلاین جذب شده و بازی های آفلاین برای آنها جذابیت زیادی ندارد.

در این فراوانی بازی های آنلاین، شاید کشتن دشمنانی که کنترل آن ها را کامپیوتر بر عهده دارد حوصله سر بر به نظر برسد. به این مساله این را هم اضافه کنید که بازی Metro Exodus از نظر گیم پلی شاید فاقد ساده ترین المان های اساسی بازی های FPS باشد و حتی خالی از باگ نیست. به عنوان مثال از نقص های گیم پلی این بازی به این مساله می توان اشاره کرد که در بازی Metro Exodus حتی امکان سنگر گرفتن در پشت اجسام و دیوارها وجود ندارد! و در کل گیم پلی این بازی از ساده ترین گیم پلی های سبک شوتر به حساب می آید و اگر بخواهیم که فقط این بازی را از نظر گیم پلی قضاوت کنیم شاید بتوان گفت که بازی بسیار ضعیفی می باشد.

 

 

البته عجله نکنید! تمامی اینها دلیل بر این نمی باشد که Metro Exodus یک بازی فوق العاده نباشد و شاید بازی نکردن آن بنا به دلایل ذکر شده اشتباه بزرگی باشد و باعث شود شما یک بازی فوق العاده را از دست بدهید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

نکات برجسته بازی Metro Exodus

 

بازی Metro Exodus با وجود ضعف ها و نقص های گفته شده، از نظر سایر موارد شاید یکی از بهترین بازی های سال باشد! درست است که بازی Metro Exodus دارای گیم پلی جذابی نمی باشد، ولی شرکت ۴A Games در رابطه با طراحی فضا و داستان بازی به حدی قوی عمل کرده است که این عنوان حتی می تواند به یکی از محبوب ترین بازی های افرادی تبدیل شود که هیچ علاقه ای به سبک FPS ندارند.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

در ابتدا شاید بهتر باشد که مقداری در رابطه با استودیو ۴A Games بدانید. در رابطه این استودیو باید گفت که این شرکت استودیو بزرگی به شمار نمی رود و یک استودیو کوچک می باشد که در کشور اوکراین تاسیس شد و سپس به مالت انتقال پیدا کرد و تاکنون تنها ۴ بازی ساخته که ۳ تای این بازی ها از مجموعه Metro می باشند. بنابراین این استودیو بیشتر به استودیو های ایندی و مستقل شبیه می باشد تا استودیو های AAA و بنابراین مقایسه کردن بازی های این شرکت با بازی هایی مثل سری Call of Duty شاید چندان درست نباشد و بتوان از کمبودهای گیم پلی بازی چشم پوشی کرد.

با تمام این حرف ها، شرکت ۴A Games در ساخت فضا و محیط در بازی Metro Exodus فوق العاده بی نظیر عمل کرده و همچنین داستان این بازی نیز از نقاط قوت آن به شمار می رود. بازی Metro Exodus بر خلاف دو بازی قبلی از این سری، که بیشتر در فضاهای بسته در زیر زمین پیش می رفت، اینبار به دنیای خارج از محیط بسته Metro آمده و فضای پسا آخرزمانی دنیای بیرون را به زیبایی به تصویر کشیده است.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

این بازی از ۵ قسمت تشکیل شده است که هر کدام از آن ها در محیطی متفاوت اتفاق می افتد و Artyum و همراهانش در مسیر سفر خود با این محیط ها روبرو می شوند. این بازی همانطور که پیش از عرضه توسط سازندگان آن اعلام شده بود یک بازی جهان باز ( Open World ) نمی باشد، ولی از دنیای بسیار بزرگی بهره می برد و در این دنیای بزرگ تمامی جزئیات به بهترین شکل به تصویر کشیده شده اند. بازی Metro Exodus در محیط ها و آب و هوا های مختلفی اتفاق می افتد، از شهر سرد و برفی مسکو گرفته تا بیابان ها داغ و سوزان و همچنین فضاهای زیرزمینی خاص بازی Metro که مشابه آن را در نسخه های قبلی این بازی شاهد بودیم.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

داستان و شخصیت های بازی

 

و اما داستان بازی Metro Exodus که جذاب ترین و بهترین بخش آن می باشد. داستان این بازی روایتی بسیار زیبا از گیر کردن انسان ها در شرایطی بسیار سخت می باشد. سازندگان بازی Metro Exodus این روایت را به خوبی پیش برده و با فراز و نشیب های به جا شریطی را برای مخاطب فراهم کرده اند که بازیکن را تا لحظه آخر بازی جذب داستان می کند.

همان طور که گفته شد این بازی عادت بازی های گذشته سری Metro را ترک کرده و بازیکن را پس از مدتی کوتاه به فضای بیرون مترو می کشاند. Artyum تمام تلاش خود را می کند تا سرنخی از حیات در سطح زمین پیدا کند.

 

داستان

داستان Metro Exodus از آنجا آغاز می شود که Artyum به امید یافتن زندگی در خارج از محیط مترو، با وجود اینکه هیچ سیگنال رادیویی قابل دریافتی وجود ندارد بسیار تلاش می کند. در این راه، Anna، همسر او و فرزند فرمانده Miller، با وجود تمام نا امیدی ای که دارد با Artyum همراه می شود تا سرانجام با کمک یکدیگر متوجه زندگی کردن آدم هایی بر سطح زمین و جایی نه چندان دور می شوند. وقتی Artyum و Anna به کاوش منطقه دارای حیات تازه کشف شده خود می پردازند، متوجه می شوند که افرادی نظامی با ایجاد اختلال در تمام سیستم های مخابراتی سعی بر این دارند که نگذارند کسی متوجه حیات بیرون شوند.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

ولی Artyum در این مسیر پا پس نمی کشد، و با کمک Yermak قطاری را می دزدند که بعدها نام آن را Aurora می گذارند. سرانجام فرمانده Miller را با وجود مخالفت بسیار زیاد راضی می کنند تا با قطار به سمت مسکو حرکت کرده و دلیل پنهان کردن حیات بر روی سطح زمین توسط بالا دستان خود را بیابند و اینجا است که سفر پر فراز و نشیب و جذاب آن ها آغاز می شود.

و این تازه آغاز ماجرا است، زیرا با وجود اینکه زندگی در خارج از مسکو و بر روی سطح زمین همچنان در جریان است، همه چی به خوبی و خوشی پیش نمی رود. این دنیای فراآخرزمانی سرشار از خطر های گوناگون است. بمب های شیمیایی استفاده شده در جنگ باعث شده که موجودات عجیب و خطرناکی بر روی سطح زمین بوجود آیند و هر لحظه شما را با یک سورپرایز جدید مواجه کنند! علاوه بر این هرج و مرج بوجود آمده پس از جنگ و بمباران باعث شده که گروه های راهزن زیادی بر روی زمین تشکیل شود که شاید به نفع شما باشد که از آن ها دوری کنید، چون برخورد چندان دوستانه ای با شما ندارند! همه این ها  به کنار، قوم قبیله هایی که جدیدا در این دنیای آخرزمانی به وجود آمده اند و کشف و سر وکله زدن با آن ها موضوع اصلی داستان بازی Metro Exodus را تشکیل می دهد.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

به طور کلی می توان گفت که دنیای بزرگ و زیبای Metro Exodus  سرشار از جذابیت و نکات اسرارآمیزی می باشد که پیشروی در بازی و کشف آن ها بسیار سرگرم کننده می باشد.

 

شخصیت ها

شخصیت پردازی خوب هم از دیگر نکات مثبت این بازی به شمار می رود. با وجود اینکه داستان بازی به گونه ای می باشد که شما در طول آن با شخصیت های بسیار متنوع و متفاوتی برخورد کرده و در ارتباط خواهید بود، ولی هیچ گونه کم کاری در طراحی این شخصیت ها صورت نگرفته و تک تک آن های به خوبی بصورتی عمیق طراحی شده اند. از همراهان شما در طول سفر گرفته، تا کسانی که در مسیر با شما همسفر می شوند و همچنین کسانی که در مرحله های متفاوت با آن ها برخورد دارید.

تمامی این شخصیت ها داستان خود را داشته و به خوبی شما را با خود همراه می کنند. خیلی از آن ها گذشته ای عمیق نیز دارند که در طول بازی با صحبت های خود شما را از این گذشته نیز مطلع می سازند. همچنین با وجود اینکه به دلیل عمق زیاد شخصیت های بازی، دیالوگ های زیادی نیز در این بازی در جریان است، ولی این موضوع باعث کسل کننده شدن بازی نشده است و حتی در بسیاری از جاهای بازی شما پس از پشت سر گذاشتن نبردی سنگین شاید حتی ترجیح دهید زمانی را در گوشه ای استراحت کرده و با شخصیت های مختلف بازی همراه شده و داستان زندگی آن ها را گوش کنید.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

گیم پلی

شاید بتوان گفت که گیم پلی، جذاب ترین قسمت بازی Metro Exodus نمی باشد. مخصوصا وقتی که جذب محیط، فضاسازی، داستان و موسیقی زیبای این بازی شده باشید. گیم پلی این بازی در مقایسه با سایر موارد ذکر شده، به راحتی ضعیف ترین قسمت این بازی می باشد.

بازی Metro Exodus همان طور که گفته شد یک بازی در سبک شوتر اول شخص ( FPS ) می باشد که فاقد جزئیات گیم پلی رایج در بازی های شوتر امروزی می باشد و حتی در جاهایی از بازی ممکن است با صحنه هایی مواجه شوید که تیر شما به هدفی که نشانه رفته اید برخورد نمی کند.

ولی خوب این بازی از آن دسته بازی هایی به شمار نمی رود که گیم پلی آن صرفا متکی بر تیراندازی باشد. برخی از مراحل این بازی به صورت مخفی کاری می باشد که می توان گفت گیم پلی این قسمت ها نسبت به سایر بخش های بازی بهتر طراحی شده اند. در بسیاری از قسمت های بازی هم انتخاب اینکه مخفیانه پیش روی کرده یا اینکه به دل دشمن بزنید و با تیراندازی توجه دشمن را به خود جلب کرده و خطر را به جان بخرید به عهده خود شماست.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

به محیط اطراف خود توجه کنید

البته اگر روش های مخفی کارانه را انتخاب می نمایید باید به نکاتی نیز توجه داشته باشید. مانند اینکه نور محیط در پیشروی شما تاثیر زیادی دارد و شما باید پیشروی خود را در مناطق تاریک ادامه دهید تا دیده نشوید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا با خاموش کردن چراغ ها نور را کمتر کرده و راحت تر دشمن ها را غافلگیر کنید.

البته اشاره به این نکته نیز بسیار ضروری می باشد که هوش مصنوعی دشمنان شما در این بازی به خوبی طراحی شده است که شما نباید از این مساله غافل شوید. این مساله حتی هنگامی که شما چراغی را برای راحت تر کردن کار خود خاموش می کنید به چشم می آید، زیرا که در برخی موارد ممکن است یکی از دشمنان شما متوجه خاموش شدن آن چراغ شود و این موضوع نه تنها کار شما را راحت نکند، بلکه باعث دردسر برای شما شود. زیرا در مواقعی که دشمنان متوجه این مساله می شوند به دنبال دلیل خاموش شدن آن چراغ و کسی که آن را خاموش کرده می روند و فکر نکنم این چیزی باشد که شما دوست داشته باشید اتفاق بیافتد!!

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

مخفیانه یا پر سر و صدا؟ انتخاب با شماست

همچنین برای اینکه بهتر بتوانید ماموریت های خود را بصورت مخفیانه انجام دهید می توانید صبر کنید تا شب شود و از تاریکی هوا به نفع خود استفاده کنید. برای اینکار هم می توانید یا در محل هایی که برای استراحت طراحی شده اند بخوابید تا زمان به پیش برود یا به نحوی دیگر زمان را بگذرانید تا شب شود.

البته در این بازی هنگامی که به جای انسان ها با گونه ای دیگر از دشمنان خود مواجه شوید که شامل هیولا ها و سایر موجودات خیالی درون بازی می باشد، برای کشتن هر یک باید شیوه ای خاص را پیش بگیرید. و حتی در بعضی موارد شما هیچ شانسی برای مقابله با این موجودات ندارید و تنها راه چاره در برابر برخی هیولا های بازی فقط فرار کردن می باشد. یا به عنوان مثال در برخی از محیط های زیر زمینی بازی عقرب هایی وجود دارند که تنها نقطه ضعف آن ها نور هست و شما بدون کمک نور هیچ شانسی برای کشتن آن ها ندارید. به طور کلی دشمنان شما در این بازی از تنوع زیادی برخوردارند و طراحی تمام آن ها به خوبی انجام شده است.

تغییر زمان در بازی نیز یکی دیگر از مواردی است که به خوبی در این بازی طراحی شده و شما می توانید گذران زمان را به خوبی حس کنید. مناظر زیبای این بازی در زمان های مختلف شبانه روز زیبایی های خاص خود را دارند. البته قبل از اینکه مبهوت این زیبایی ها شوید، فراموش نکنید که در شب هیولا ها و موجودات ناشناخته و خطرناک بازی بیشتر در محیط رفت و آمد دارند و همچنین در روز با وجود اینکه تعداد این موجودات کمتر می شود، ولی راهزنان بیشتری به جای آن ها وجود دارد. می خواهید بیشتر با راهزن ها روبرو شوید یا هیولاها؟ انتخاب با شماست.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

هوش مصنوعی بازی

هوش مصنوعی بازی نیز همانطور که گفته شد از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. در میان دشمنان خود اگر با دسته ای از انسان ها برخورد داشته باشید، آنها به خوبی با پیش آمدن برخی نشانه ها در محیط که بیانگر حضور شماست، به دنبال شما می گردند و پس از پیدا کردنتان با برنامه های خاصی از قبیل دور زدن و غافلگیر کردن شما از کنار، قصد جانتان را می کنند. هیولاهای بازی هم نیز بسته به ویژگی های منحصر به فرد خودشان به خوبی رفتار می کنند. همچنین این موجودات نیز به خوبی طراحی شده اند. از آن هایی که در آسمان پرواز می کنند و شما باید همواره مواظب باشید که از بالا بر سر شما فرو نیامده و شما را با خود نبرند، تا خرچنگ هایی که تنها نقطه ضعف شان نور است و شما باید تا حدی با استفاده از چراغ قوه خود ضعیف کنید تا در نهایت بتوانید آن ها را با ضربه نهایی از بین ببرید.

این بازی را شاید نتوان در دسته بازی های ترسناک جای داد، و اگر هم بخواهیم این بازی را ترسناک حساب کنید قاعدتا به پای بازی هایی مثل The Evil Within و Outlast نمی رسد، ولی حضور همین موجودات عجیب و غریب به تنهایی به دلهره آور بودن بازی می افزاید، چرا که با وجود اینکه بازی به طور کلی ترسناک نمی باشد ولی هنگامی که تحت حمله تعداد زیادی از این موجودات قرار می گیرید و یا حتی وقتی که دارید راه خود را می رود و یکی از این موجودات حضور شما را حس کرده و به شما حمله ور می شود، بازی بسیار ترسناک می شود!

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

شخصی سازی سلاح های بازی

از دیگر نکات خوب و جذاب بازی Metro Exodus، سلاح ها و قابلیت شخصی سازی آن ها می باشد. سلاح های این بازی از تنوع نسبتا خوبی برخوردار است و شاید بتوان گفت برای هر گیمری با هر سلیقه ای یک نوع سلاح وجود دارد. ولی مهم تر از این تنوع، امکان شخصی سازی سلاح ها می باشد.

نحوه شخصی سازی سلاح ها

 شما در این بازی کوله ای به همراه خود دارید که با استفاده از آن می توانید در هر جای بازی که خواستید اقدام به شخصی سازی و به روز رسانی سلاح ها و سایر تجهیزات خود پرداخته، یا برای خود تیر و جعبه کمک های اولیه بسازید. البته در این بازی میز کارهایی نیز وجود دارد که ساختن وسایل و تجهیزات پیچیده تر مانند تیرهای شاتگان فقط بر روی این میزها امکان پذیر است، و در سایر مواردی که می خواهید از کوله خود برای ساختن تجهیزات استفاده کنید با محدودیت هایی مواجه می شوید.

شخصی سازی سلاح ها در این بازی از جزئیات خوبی برخوردار است و شما می توانید با اضافه کردن وسایلی که در طول بازی به دست آورده اید به سلاح های خود، قدرت، دقت و برخی ویژگی های دیگر آن را تقویت کنید و یا حتی نوع نشانه اسلحه را عوض کرده و آن را به دوربین نیز مجهز کنید. همچنین تمیز کردن سلاح نیز از دیگر کارهایی است که در این حالت می توان انجام داد و البته کار ضروری ای نیز به شمار می رود، زیرا اگر سلاح شما کثیف شود، ضعیف تر نیز می شود.

تفاوت زیادی نمی کند که سلاح مورد علاقه شما از کدام دسته سلاح ها باشد. چه قدرت سلاح برای شما محم باشد، چه دقت آن، توانایی این را دارید که ویژگی های مورد نظر خود را به خوبی بر روی سلاح های خود پیاده کنید. همچنین می توانید کوله خود را از نشانه ها و دوربین های مختلف با قابلیت های متفاوت پر کرده و در زمان مورد نیاز آن را بر روی سلاح خود سوار کرده و از آن استفاده کنید. فرض کنید که در میانه راه با تاریکی هوا مواجه شده یا گذرتان به یکی از راه های زیرزمینی تاریک و سرد و نمناک مخصوص بازی های Metro افتاده است. اگر دوربین مخصوص دید در شب سلاح خود را به همراه داشته باشید، به راحتی با استفاده از کوله پشتی خود می توانید آن را جایگذین نشانه یا دوربین دیگر خود کرده و بدون مشکل به درگیری با دشمنان خود در دل تاریکی بپردازید.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

 

هنگام شخصی سازی به مقدار منابع خود توجه کنید

البته بخش زیادی از این کارها وابسته به منابعی می باشد که شما در اختیار دارید. یعنی شما نمی توانید هر چقدر که دلتان خواست تیر درست کنید، و این منابع نیز در بازی محدود می باشد. بنابراین عجله در انتخاب چیزی که می خواهید درست کنید ممکن است منجر به تمام شدن منابع شما شود و برایتان پشیمانی به بار آورد. با توجه به این موارد می بینیم که در این بازی محدودیت تیر بسیار زیاد است و شما باید تا آنجا که می توانید از تیر اندازی پرهیز کنید. شرایط پسا آخرزمانی به خوبی در این بازی قابل لمس است. کمبود منابع امکانات و خطرهای بسیار زیاد که هوشمندی بازیکن را می طلبد تا بتواند با ایجاد کمترین درگیری و مصرف منابع کمتر راه خود را پیش ببرد.

ماسک های ضد گاز معروف سری بازی های Metro  در این بازی نیز نقش پر رنگی دارند. بنابراین هنگام استفاده از منابع خود باید بسیار دقت کنید که مقداری منابع مورد نیاز برای تولید فیلتر این ماسک ها را نیز برای خود کنار بگذارید. زیرا هر لحظه ممکن است با منطقه ای آلوده مواجه شوید و آن جا است که داشتن تعداد مناسبی فیلتر بسیار حیاتی می شود.

 

نقد و بررسی Metro Exodus

نتیجه گیری

به طور کلی بازی Metro Exodus یک بازی فوق العاده برای کسانی که به داستان خوب درون بازی علاقه مند هستند و یک انتخاب اجتناب ناپذیر برای طرفداران سری بازی های Metro می باشد. فضای دنیای فرا آخر زمانی به خوبی در این بازی به تصویر کشیده شده است. محیط های این بازی با وجود وسعت زیادی که دارند با بهترین جزئیات طراحی شده و علاوه بر این از تنوع خوبی برخوردارند و شما در طول این بازی چهار فصل سال را نیز می توانید تجربه کنید.

شخصیت های این بازی نیز به خوبی طراحی شده و هر کدام شخصیت و داستان منحصر بفرد خود را داشته و به راحتی می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد. داستان بازی هم بسیار جذاب بوده و نه تنها دارای ضعف خاصی نمی باشد، بلکه باعث می شود شما با علاقه بسیار بازی را تا آخرین لحظه دنبال کنید. گیم پلی بازی دارای باگ هایی جزئی بوده که اگر خیلی سخت گیر نباشید می توانید از آن ها چشم پوشی کنید. همچنین تنوع و طراحی خوب دشمنان شما در این بازی باعث می شود نقص های گیم پلی حتی زیاد به چشم نیاید. شخصی سازی سلاح های این بازی نیز از دیگر نکات جذاب آن است.

خلاصه اگر می خواهید از فضای زیبای بازی لذت برده و داستانی جذاب شما را سرگرم کند، حتما Metro Exodus را بازی کنید، ولی اگر طرفدار بازی هایی مثل Call of Duty یا بازی های شوتر آنلاین هستید، حواستان باشد این مساله که این بازی در ژانر شوتر قرار می گیرد شما را فریب ندهد! چون احتمال دارد از بازی خوشتان نیاید.

9.2

Good

  • داستان بسیار خوب و جذاب، با فراز و نشیب ومدت زمان مناسب
  • فضا سازی فوق العاده و طراحی محیط بسیار جذاب
  • موسیقی و نورپردازی مناسب
  • شخصیت پردازی های عمیق
  • سیستم شخصی سازی سلاح مناسب

Bad

  • مشکلات فنی بازی از قبیل باگ های نسبتا زیادی که در بازی قابل مشاهده است
  • ساده بودن بیش از حد گیم پلی بازی
  • با توجه به داستان و فضاسازی بسیار خوب این بازی می توانست فراتر از یک بازی شوتر عادی رفته و موارد دیگری نیز به گیم پلی آن اضافه شود
نویسنده funzy
منتشر شده
دسته بندی ها نقد و بررسی
Views 153

نظرات

بدون نظر ها

گذاشتن یک پاسخ